Tavaszi Füvesítés

 Tavaszi Füvesítés

Tavaszi gyepszellőztetés

 

Meglévő állományunk esetében igen fontos lépés a gyepszellőztetés elvégzése, hiszen ezzel az egész éves fejlettségére kedvező hatást gyakorolhatunk.


Mire érdemes odafigyelnünk még mielőtt belekezdünk a műveletbe?

Véleményem szerint arra, hogy meghatározzuk, elsősorban milyen célt szeretnénk elérni a folyamattal:


  • Meglévő pázsitunk megújítása, az elhalt növényi részek eltávolításával, hiszen ennek következtében a talaj vízátjárhatósága visszaáll a optimális helyzetébe, a pázsit dúsulni, felüdülni tud.

  • A tavasz beköszöntével illetve a fű növekedésével érzékelhető válik számunkra, hogy az állomány egyes részei hiányosak, kiritkultak, így célunk a szellőztetéssel az, hogy előkészítsük a területet a felülvetéshez.

  • Avagy ellenkezőleg, a terület igencsak besűrűsödött, így célunk a szellőztetéssel a ritkítás.

  • Ne ijedjen meg senki, ha azt érzékeli, hogy itt-ott sárgás foltok jelennek meg tavasz elején, a gyenge tél, és a hirtelen beköszöntő jó idő mind-mind hozzájárulhatnak ehhez. Ez jelenthet akár gombás megfertőződést, akár tápanyaghiányt is. A gyepszellőztetéssel mindezek minél gyorsabb helyreállítását is megcélozhatjuk. 

Mikor ideális elvégeznünk?

  • A gyepszellőztetés elvégzésére nem sok időnk van, mindösszesen pár hét az, ami rendelkezésünkre áll. Amennyiben nevesíthetjük, március közepétől-április közepéig adottak a körülmények mindehhez.

  • Hogy mi ennek az oka? Sem hidegben, sem forróságban nem tud a megszabdalt fű gyorsan regenerálódni.

  • A legfontosabb külső körülmény a hőmérséklet alakulása, a legideálisabb az, ha a nappali hőmérséklet tartósan 15-20 C között alakul, és az éjszakai hőmérséklet 10 C alá nem csökken.

  • Amennyiben célunk a megújítás volt illetve a ritkítás, abban az esetben már márciusban megtörténhet a szellőztetés, a felülvetéssel járó, illetve az állomány kezelésével járó szellőztetést csúsztassuk áprilisra, akkorra amikor már biztosan adottak a hőmérsékleti körülmények. Ennek az az oka, hogy a magvak hideg talajban nehezebben indulnak csírába. Sőt 2-3 hétre is szükség van ahhoz, hogy egy Fűmagkeverék minden komponense kikelhessen.